CEL GŁÓWNY
Podniesienie kompetencji nauczycieli pracujących z uczniami o Specyficznych Potrzebach Edukacyjnych w wieku 10-14 lat w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Szemudzie oraz w szkołach partnerskich w okresie realizacji projektu.
CELE SZCZEGÓŁOWE
1. Zwiększenie kompetencji nauczycieli poprzez wymianę doświadczeń, metod i sposobów pracy z uczniami o SPE.
2. Wspieranie samodoskonalenia zawodowego nauczycieli poprzez udział i zaangażowanie w realizację projektu.
3. Zwiększenie motywacji uczniów o SPE do nauki.
4. Podniesienie samooceny uczniów o SPE poprzez właściwe podejście nauczyciela do ucznia w trakcie prowadzenia zajęć dydaktycznych.
5. Wspólne wypracowanie nowych metod i narzędzi z wykorzystaniem TIK i innowacyjnych metod aktywizujących dla uczniów o SPE, aby uatrakcyjnić i zwiększyć efektywność zajęć dydaktycznych.
6. Poszerzenie międzynarodowego wymiaru kształcenia poprzez nawiązanie współpracy z innymi nauczycielami z placówek europejskich.
PRIORYTET HORYZONTALNY
Wybór oraz szkolenie i kształcenie wychowawców
i edukatorów.
UZASADNIENIE WYBORU PRIORYTETU
Projekt będzie wspierał doskonalenie zawodowe nauczycieli
w szczególności pracujących z młodzieżą i dziećmi z grup defaworyzowanych oraz stosowanie nowych metod i narzędzi nauczania w tym uczenia się w miejscu pracy i ucznia się nieformalnego.
DZIAŁANIA
W projekcie zaplanowano działania lokalne i międzynarodowe.
Działania lokalne – skierowane do uczniów i nauczycieli, w tym, m.in. :
1. Przygotowanie konkursu na najlepsze logo projektu.
2. Dodanie projektu do platformy eTwinning.
3. Prezentacja szkoły na platformie Twin Space.
4. Opracowanie co najmniej 120 scenariuszy zajęć
dydaktycznych dla uczniów o SPE w wieku 10-14 lat
z wykorzystaniem TIK i innowacyjnych metod aktywizujących
z wybranych przedmiotów w języku ojczystym oraz w języku angielskim. W przygotowanie scenariuszy zajęć zostaną zaangażowane zespoły przedmiotowe lub grupy nauczycieli każdej ze szkół biorącej udział w projekcie np. zespół językowy, humanistyczny, matematyczno-przyrodniczy, wychowawczy, nauczycieli wychowania fizycznego itp.
5. Ocenienie opracowanych przez szkoły partnerskie scenariuszy zajęć podczas pilotażu przez nauczycieli w skali od 1 do 5 . Wśród uczniów biorących udział w pilotażu, zostanie przeprowadzona ankieta ewaluacyjna.
6. Przygotowanie przez pedagoga szkolnego dwudniowych warsztatów dla dzieci i młodzieży w wieku 10-14 lat o SPE na temat :Jak żyć z dysfunkcjami bez problemów? – m.in.: określenie słabych i mocnych stron (analiza SWOT), odnalezienie własnego stylu uczenia się, planowania nauki, segregowania materiału szkolnego, kontrolowania postępów w nauce, możliwościach otrzymywania pomocy w szkole, swoich prawach w szkole, narzędzi pomocniczych do nauki, darmowych aplikacji, programów komputerowych ułatwiających naukę i zapamiętywanie materiału itp. Po przeprowadzeniu warsztatów zostanie opracowane sprawozdanie w języku ojczystym i angielskim – Twin Space.
7. Wspólne (wraz z innymi szkołami partnerskimi) opracowanie projektu publikacji scenariuszy lekcji.
8. Przygotowanie konferencji ( I- szkoleniowa,
II - upowszechniająca rezultaty projektu).
9. Promowanie projektu w mediach (prasa, telewizja, Facebook, Instagram, strona internetowa projektu).
10. Przygotowanie materiałów promocyjnych – plakaty, broszury, kalendarze itp.
Działania międzynarodowe – krótkie programy szkoleniowe dla nauczycieli, w tym m.in.:
1. How to boost self-esteem of SEN student? (POLSKA, grudzień 2018)
2. Modern methods in education - iPad as facility for SEN students with seminar about dyslexia. (SZWECJA, marzec 2019)
3. Applying Emotional Intelligence and Empathy in class to improve SEN students' social skills and learning. (GRECJA, maj 2019)
4. Facilitators of a student-centered e-learning proceSs . (RUMUNIA, październik 2019)
5. The identification and management of emotional expression of students with SEN during different activities. (LITWA, kwiecień 2020)
6. Child is Unique / Training on Integration of Intelligent Games to the Classrooms. (TURCJA, maj 2020)
Koordynator Erasmus+
mgr Agnieszka Dymura
KOMENTARZ EKSPERTÓW OCENIAJĄCYCH WNIOSEK:
1. Cele i rezultaty projektu dotyczące nauczycieli zostały jasno sformułowane i są spójne ze wskazanym priorytetem.
2. Pewne elementy w projekcie mogą być innowacyjne dla beneficjentów.
3. Projektodawca przedstawił dość szczegółowy harmonogram działań. Proponowane szkolenia dla nauczycieli mają dość innowacyjny charakter i mogą rozszerzyć warsztat pracy nauczycieli.
4. Wskazano zasady rekrutacji uczestników mobilności.
5. We wniosku znajduje się poprawny opis fazy przygotowawczej projektu. Zarządzanie projektem należy ocenić pozytywnie, gdyż gwarantuje właściwą realizację projektu. Poszczególne etapy projektu, zadania i aktywności do realizacji są na ogół jasno i konkretnie omówione. Wiadomo, jak będzie wyglądała praca zespołów narodowych między mobilnościami.
6. W opisie dość dokładne przedstawiono charakterystykę placówek, a także wskazano osoby kluczowe, które wezmą udział w projekcie i podano ich kompetencje. Skład konsorcjum jest adekwatny do typu projektu i racjonalny. Partnerzy reprezentują różne typy szkół, jednak w każdej ze szkół dużą liczbę uczniów stanowią dzieci o specjalnych potrzebach. Taki dobór partnerów pozwala na wykorzystanie całego potencjału konsorcjum i uczenie się od siebie nawzajem.
7. Dobrano odpowiednie narzędzia działań upowszechniających oraz kanały upowszechniania i wskazano grupy docelowe.
8. Wpływ projektu może być dość duży,
gdyż jego jakość jest dość wysoka. Opisany wpływ projektu na beneficjentów bezpośrednich i pośrednich jest adekwatny. Elementem zapewniającym trwałość będzie zbiór scenariuszy zajęć.