W konkursie wniosków 2018 złożonych w ramach Akcji 2 - Partnerstwa Współpracy Szkół (akcja KA229), w sektorze Edukacja Szkolna, o dofinansowanie ubiegały się 302 placówki oświatowe. W rundzie selektywnej powidło się 121 - dotyczy projektów złożonych do polskiej Narodowej Agencji, tzn. takich, w których polska szkoła jest koordynatorem i wnioskodawcą. Wśród zwycięzców konkursu jest Zespół Szkolno-Przedszkolny w Szemudzie. Całkowita wartość projektu – Let’s make SENse of school – how to identify and help students with SEN – Special Educational Needs, wynosi – 143 360,00 EUR, dla polskiej szkoły przyznano dofinansowanie w wysokości – 28 528,00 EUR.
Głównym celem projektu jest podniesienie kompetencji nauczycieli pracujących z uczniami o Specyficznych Potrzebach Edukacyjnych w wieku 10-14 lat w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Szemudzie oraz w szkołach partnerskich w okresie realizacji projektu.
Projekt, który będzie realizowany przez 24 miesiące w okresie 28.10.2018 - 27.10.2020 nie tylko poprawi umiejętności językowe i przygotowanie metodyczne nauczycieli pracujących z uczniami o SPE, ale także pozwoli otworzyć się na nowe możliwości, nawiązać znajomości z nauczycielami z innych krajów oraz zdobyć wiedzę niezbędną do przygotowania projektów mających na celu mobilność uczniów. Poprzez uczestnictwo w mobilnościach zagranicznych, doskonalenie zawodowe, wymianę dobrych praktyk oraz wzmocnienie warsztatu metodycznego i kompetencji językowych nauczyciele przyczynią się do wszechstronnego rozwoju placówki. Potraktowane przedsięwzięcia jako elementu przyczyniającego się do realizacji dalekosiężnych planów rozwoju szkoły (a nie jako jednorazowej aktywności), wzmacnia płynące z niego korzyści, przekładając efekty osobiste bezpośrednich uczestników na poziom instytucjonalny czy nawet systemowy.
Punktem wyjścia przy planowaniu koncepcji przedsięwzięcia były: analiza potrzeb szkoły (zdiagnozowanie obszarów, które warto poprawić), sformułowanie odpowiednich celów, zaplanowanie działań, za pomocą których cele te będą osiągane oraz wypracowanie rezultatów, stanowiących z kolei odpowiedź na potrzeby.
Comments